DOLAR
28,9142
EURO
31,1730
ALTIN
1.883,93
BIST
7.855,06
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin
Hafif Yağmurlu
15°C
Mersin
15°C
Hafif Yağmurlu
Cuma Yağmurlu
15°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Çok Bulutlu
18°C
Pazartesi Az Bulutlu
18°C

“Ankara’da siyaset yapanlar güçlü olsa Mersin daha farklı noktaya gelir”

“Ankara’da siyaset yapanlar güçlü olsa  Mersin daha farklı noktaya gelir”
A+
A-

Başkan Vahap Seçer, metronun yapılmaması için önüne engeller konulduğunu söyleyerek, Mersin Büyükşehir Belediyesi ya da Belediye Başkanı bu projeyi gerçekleştirmesin diye önüme engeller konuluyor. Ankara’da siyaset yapanlar güçlü olsa bu Mersin daha farklı noktaya gelir” dedi.

 

Haber Merkezi

 

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2022 Yılı Aralık ayı 1. Birleşim Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Oturum; Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı. Birimlerden gelen 26 ve komisyonlara havale edilen 4 olmak üzere toplam 30 madde görüşülerek oylandı. Başkan Seçer toplantıda metro, katlı kavşaklar, imar planları gibi birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Gündem dışı konuşmalar bölümünde, Meclis üyelerinin Kent Konseyi’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı Çamlıbel çalıştayına ve konseyin “mikser” olarak nitelendirilmesine ilişkin değerlendirmeleri üzerine Başkan Vahap Seçer, “Az önce benim sloganımı söyledin. ‘Bugünler Gelir Geçer, Mersin İçin Vahap Seçer’ dedi halk. Sen halkın kararını da bilemiyorsun. Biz bu tartışmayı bitiremeyiz. Bu konuyu Kent Konseyi toplantısından yola çıkarak arkadaşımız Meclis’in ve halkın, kamuoyunun dikkatine sundu. Sayın Gültak, Çevre Bakanlığı’nı savunmaya geçti. Aslında bu proje Çevre Bakanlığı’nın projesi. Burada Gültak, iktidarın bir belediye başkanı olma hüviyeti ile bu refleksi gösteriyor. Aslında kendisinin konusu değil” dedi.

 

“TOPLU KONUT PROJELERİNİ SÜRATLE BAŞLATACAĞIM”

Toplu konutlara ilişkin de Başkan Seçer, “Neşet Bey, Toplu Konut’la ilgili değerlendirmelerini yaptı. Katılıyorum. Bizim de gelecek döneme dair elimizdeki mevcut belediyemizin arsalarına yönelik bazı imar planlarında çalışmalar var. Komisyonumuzun, Meclisimizin de olumlu yaklaşımıyla onun da yolunu açmış olacağız. Toplu Konut, TOKİ ya da bu çalışmaları yapan kurumu eleştirmek başka bir şey, Toplu Konut anlayışını değerlendirmek ayrı bir şey. Biz Toplu Konut karşıtı değiliz. Ben daha önce de açıkladım. İkinci dönem adaylığım durumunda projeksiyonlarımda, manifestomda Mersin halkına vereceğim başat söz ‘Toplu Konut Projeleri’ni süratle başlatacağım’. Zaten taslak çalışmalarımı başlatmış durumdayım şu anda” ifadelerine yer verdi.

 

“BUGÜNE KADAR NASILSAK BUGÜN DE YARIN DA AYNI TAVRI GÖSTERİRİZ”

Toroslar Belediyesi sınırları içerisinde yer alan ve geçtiğimiz Meclis toplantısında da tartışmalara neden olan Jandarma yeri olarak plan değişikliği istenilen saha hakkında da görüşlerini ifade eden Başkan Seçer, “Bu çalışmayı siz istediniz, biz yaptık. Bize sorulmadan bu değişiklik yapılmış. Oysaki Atsız Bey bu kadar diyaloğa yakınsa bir telefon ederek, ‘Başkan bey sizden ricam böyle bir değerlendirmemiz var. TOKİ ile bizim bir işimiz var. Sizin de bir katkı sunmanızı istiyorum. Arkadaşlarınızla da konuşun. Bunun teknik olarak olması mümkün. Sizi çok zora sokmayacaksa bu konuda yardımlarınızı istiyorum’ bitti, nokta. İstişare böyle kurulur Atsız Bey. Yani lütfen, biz sizle kaç kez toplandık. Torosların bütün sorunlarını, kendi belediyelerinizin, kendi partinize mensup belediyelerin çözemediği sorunları çözdük. Bizim böyle bir yaklaşımımız olamaz. Bugüne kadar nasılsak bugün de yarın da aynı tavrı gösteririz. Yarın bizi arayın, ‘Torosların ve Büyükşehir’in bir sorunu var’ deyin, derhal görüşürüz ve çözeriz. Çözmeye çalışırız demiyorum, çözeriz” diye konuştu.

 

“ADALETSİZLİK DEDİĞİMİZ, ORADA VİLLA SAHİBİNİN YÜZDE 75 İSKONTOLU KULLANMASI”

Belediye başkanlarının aralarında yapacakları ‘istişare’ konusunda, geçtiğimiz günlerde kırsal mahalle ve kırsal yerleşik alanlara ilişkin olarak Toroslar Belediyesi’nin aldığı karar ve bu konuda dağıtılan bir bildiriyi örnek veren Başkan Seçer, söz konusu bildiri ile henüz Büyükşehir Belediye Meclisi’nde dahi görüşülmemiş bir konu hakkında vatandaşlara yanlış bilgilendirme yapıldığını aktardı. Üzerinde MHP ve AK Parti amblemlerinin ve 41 mahallenin isminin yer aldığı söz konusu bildiride ‘oy çokluğuyla’ kabul edildiği ve söz konusu sorunun da Toroslar Belediyesi’nin önderliğinde çözüldüğünün yazıldığını göstererek, teqki gösteren Seçer, “Meclis’e gelmeden ‘Hayırlı olsun’a gidilmiş. Bu siyasetendir, şu bildiri siyasidir. Meclis’ten geçmeyen, burada kabul edilmeyen, karşılıklı istişare edilmeyen bir konu kamuoyuyla paylaşılmaz. ‘Siz Meclis’in iradesine ipotek mi koyuyorsunuz?’ derler” dedi.

 

“MECLİS’İMDE BÖYLE BİR YAKIŞTIRMANIN YAPILMASINDAN ESEF DUYARIM”

Çamlıbel Balıkçı Barınağı bölgesine Su Sporları Merkezi yapılması konusunda meclis üyeleri arasında yaşanan tartışmalara da değinen Başkan Seçer, konunun asıl muhatabının Akdeniz Belediyesi olmadığına dikkat çekti. Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın bu konu hakkında kendisini yormaması tavsiyesinde bulunan Başkan Seçer “5 ay sonra seçim var. Hiç bunlara bu kadar mesai harcamaya değmeyecek gibi görünüyor. Ama senin dediğin gibi de Allah’ın dediği olur. Allah’ın dediği olurken de kulunda aklı var, feraseti vardır. Ben ülkeme, ülkemin halkına güveniyorum, çok ferasetlidir. Türkiye’nin siyasal tarihine bakın, öyle seçimler vardır ki beni haklı çıkartır” ifadelerini kullandı.

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın söz konusu proje üzerine Kent Konseyi tarafından gerçekleştirilen forum hakkında, “Kendiler çalıp, kendileri oynuyorlar”, “Mikser” gibi söylemlerinin ağır olduğunu dile getiren Başkan Seçer şunları kaydetti: “’Kişi kendinden bilir işi’ demiş. Ne güzel bir söz yani. Burada bakın kimler yok. Bakın, bu insanları şimdi karşınıza alıyorsunuz. Ne gereği var böyle söze, herkes çağrılmış. Gelmeyenler; Mersin Valiliği, Akdeniz Belediyesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Ulaştırma Altyapı Bakanlığı 5. Bölge Müdürlüğü…. O zaman kapatalım Kent Konseylerini, o yasaları falan hep iptal edelim, ne gereği var. ‘Bürokrasi siyasetin talimatıyla mı hareket ediyor?’ dediğimiz zamanda üzülüyorlar, kırılıyorlar. Ne yapalım? Parlamentoda bu milletvekilleri ne yapar, orada bunları konuşmayacaksa. Anayasaya bağlılık yemini ediyoruz. Böyle bir şey olabilir mi? Geleceksiniz fikirlerinizi söyleyeceksiniz. Kimler yok ki; Tarsus Üniversitesi Rektörlüğü, Çağ, Toros, ODTÜ Deniz Bilimleri,  MESKİ, MEÜ Çevre Mühendisliği, MEÜ Şehir ve Bölge Planlama, MEÜ Su Ürünleri Bölümü, MTSO, MESİAD, MDTO, mimarlar, kanaat önderleri say say bitmiyor. Siz nasıl bunlara ‘Bunlar kendileri çalıyor’, ‘Mikser’ dersiniz Sayın Gültak? Ben onlar adına gerçekten Meclis’imde böyle bir yakıştırmanın yapılmasından esef duyarım. Lütfen bunu düzeltmenizi istiyorum.”

 

“KENT KONSEYİ’NE DEMEDİĞİNİ BIRAKMIYOR. BİR DE DEMOKRASİ VURGUSU YAPIYOR”

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın Su Sporları Merkezi projesi hakkında “Büyükşehir Belediye Başkanı istemiyor” diye suçlandığını söyleyen Başkan Seçer “Bu nereden çıktı? Kent Konseyi’ne demediğini bırakmıyor. Bir de demokrasi vurgusu yapıyor, böyle bir çelişki olur mu? Nereden tutayım ben bunu, ya ben nasıl istemiyorum, ben baştan beri diyorum ki ‘Su Sporları Merkezi olacaksa olsun ama böyle başlıyor marinaya dönüyor’. Çamlıbel’de zaten mevcut dükkânlar boş. Oraların kira değeri düştü. Şimdi burada biz proje başlatacağız. İstiklal Caddesi düzenlemesinden sonra oraya gireceğiz. Orada bir katma değer sağlar mıyız? Bakın canımız çıktı, bu ekonomik krizde yer kiraladık. Şimdi süratle yapılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“BELEDİYE BAŞKANI METROYU GERÇEKLEŞTİRMESİN DİYE ÖNÜME ENGELLER KONULUYOR”

Başkan Seçer, Meclis üyelerinin Metro şantiyesini gezme taleplerine hızlıca yerine getirdiklerini fakat çok az katılımın olduğunu hatırlatarak, “Kaç kişi gittiniz oraya? Benim aklımla alay etmek gibi gelebilir ama değil. Ben gerçek samimiyeti kamuoyuna göstermek için dedim ki ‘metro ziyareti olacak derhal organizasyonu yapın.’ Buradan Mersin halkının bilmesini istiyorum, kim bu metro projesini engelliyor, kim samimi olarak çaba gösteriyor? 3 gün sonra orayı hazırladık. Cumhur İttifakı’ndan 2 Meclis Üyesi gitti. Biri Sayın Özturan bir diğeri Sayın Topkara. Çok teşekkür ediyorum her ikisine. Kentin sorunlarıyla ilgilenmek için illaki eğer belediye ile ilgili bir konuysa partisinin Meclis üyesi olmak gerekmiyor ya da tam tersi iktidarın bir konusuysa sadece Cumhur İttifakı’nın Meclis üyelerinin ilgilenmesi yeterli değil. Herkesin ortak ilgilenmesi lazım. Bizim de söylediğimiz, isyan ettiğimiz konular bunlar.” dedi.

Meclis üyelerinin Metro Projesi ziyaretinde, yönelttikleri soruların haber bülteninde yer verilmediği söylemesi üzerine Başkan Seçer, haber bültenini okuyarak eleştirilerin haksız olduğunu ifade etti. Metronun yapılmaması için önüne siyasi engeller konulduğunu aktaran Başkan Seçer, şöyle devam etti: “Çok net söylüyorum; Metro Mersin için gereklidir, gereksizdir tartışmasından çıktı. Mersin Büyükşehir Belediyesi ya da Belediye Başkanı bu projeyi gerçekleştirmesin diye önüme engeller konuluyor. Bunu net söylüyorum” dedi.  Metronun 3 milyar 300 küsur milyon liraya ihale edildiğini, fiyat farkları ile projenin şu anda en az 7 milyara çıktığını hatırlata Başkan Seçer, “Biz 900 milyon liralık borçlanma yetkisini 2021’in Ağustos’unda almadık mı? Daha sonra o yıl bitti, 2022’nin başında ilave bir teklif getirmedim mi? ‘Bak bu iş gecikti, gecikiyor. Art arda bunları istemek zorundayız, döviz fiyatları arttı’ diyen ben değil miyim? ‘Hele bir bunu kullan’ diyen kendileri değil mi? Şimdi çıkmış Sayın Topkara sırf muhalefet etmek için muhalefet ediyor. Yapma bunu. Benim borç rasyomda bir sıkıntı yok. Buradan haykırıyorum. Diyorsunuz ki; ‘devletin örf ve adetleri vardır’. Devletin örf adetleri bu değil. Bürokratı talimatla zapturapt altına almak değildir, devlette devamlılık esastır. Kalmadı ama mutlaka onun uygulanması lazım. Bu böyle gitmez. Birbirini denetleyen bir mekanizma olmazsa, kurulmazsa bu işin böyle sürdürülebilirliği yok. Atanmış bakan, siz seçilmişsiniz. AK Parti’nin ilk iktidar yılları; ‘Söyleyin bakalım millet mi devlet için devlet mi millet için’ bu jargonu kullanırdı. Sayın Erdoğan konuşmalarında haykırırdı; ‘Oligarşik bürokratik bir yapı. Biz seçilmişiz’ böyle haykırırdı. Şimdi aynı haykırışı ben yapıyorum” dedi.

 

“BEN KAPIKULU FALAN DEĞİLİM”

Başkan Seçer, konuşmasının devamında ise Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı’na alınan Metro Projesi’nin neden hala Hazine’de beklediğini ve imzalanmadığını sordu. Seçer, “Neden imzalamaz? Der ki; uygun değil, borç rasyosu uygun değil. Böyle bir şey var mı? Yok. Böyle bir evrak gönderin diyorum, ‘twit’ diyor. Beyefendi ben siyasiyim, bürokrat değilim, kapıkulu falan hiç değilim. Bürokrat, yasalar çerçevesinde idarenin, görevi yürütmenin planlarını, programlarını hayata geçirmektir hükümetin. Ben yasal olmayan bir şey istemiyorum. Ben hakkım olmayan bir şey istemiyorum” dedi.

Devlet Demiryolları’nın bürokratlarının kendilerine herhangi bir konuda mutlak “hayır” demediklerini ve olumsuz yaklaşmadıklarını da kaydeden Başkan Seçer, “Süreci görüşüyorlar, teknik olarak çözmeye çalışıyorlar. ÇED ile alakası yok bu imzanın. İmzayı vermeme nedeni siyasidir. Bunu kim talimatlandırıyor bilemem. Bakan kendi kafasından yapıyorsa, bir bürokratın bunu yapma şansı yok. Siyaset orada o zaman uyuyor mu? Neden sen bu projeyi geciktiriyorsun diye. Son söz. Siz dediniz ki bu proje gerçekleşmez. Siz bu anlayışta Mersin’e hiçbir şey veremezsiniz. Mersin Büyükşehir Belediyesi ciddi vizyon ortaya konulacak bir kurum. Koca bir vilayet; beşinci sırada vergi ödüyor, Liman’ı, sanayi kuruluşları, turizmi, tarımı, her şey var” diye konuştu. Metroda hala iki ileri bir geri gidildiğini sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Anlaşamadığımız nokta şu. Yazık ediyorsunuz kente. Ankara’da siyaset yapanlar güçlü olsa bu Mersin daha farklı olur, daha farklı noktaya gelir. Parsayı başka iller götürüyor. Benim haykırışım bundandır. Siz hala bir metroda iki ileri bir geri. Bu bir engellemedir. Bunu açık seçik söylüyorum. Kimseden korkmuyorum. Beyanat da veririm, twit de atarım, gerekli eleştiriyi yaparım. Burası atama bir makam değil. Beni halk seçiyor, halka hesap vereceğim. Doğruları anlatmak görevim. Metroyu da biz bitiririz” dedi.